دُرج

دُرج
وب نوشت سعید فانیان 
اشتراک گذاری
معرفی سایت برای دوستان
گالری عکس


برای نمایش تصاویر گالری کلیک کنید


 سهم قضا در سیما به نسبت سایر موضوعات بسیار کم و نا متناسب است . بینندگان سیما بجز خبر جلسات قوه قضاییه که آنهم به شکلی تکراری و یکنواخت ارایه میشود و گاهی برنامه ای تولیدی کم بیننده ، طی هفته اطلاع و آگاهی بیشتری از مسایل ، مشکلات ، فعالیت ها ،ضعف ها و اقدامات این بخش از حاکمیت نمی یابند . گزارش هفتگی سخنگوی قوه قضاییه و پخش موردی چند دادگاه که بیشتر جنبه سیاسی داشته است طی سالیان گذشته حداکثر حضور مسایل قضایی در سیما بوده است .این روند طی سالهای گذشته بوده است و همچنان ادامه دارد . 

گاهی به نظر میرسد اعلام خبر مرتبط به جلسه مسولان قوه قضاییه شکلی است که بار خبری و ارزش خبری چندانی نداشته است و صرفا برای رعایت سهم حداقلی این قوه مهم به آن پرداخته می شود در صورتیکه موضوع قضا ، مسایل قضایی بین مردم ، روند رسیدگی به شکایات و مشکلات روز مره مردم امری بسیار مهم است همچنین اطلاع یافتن مردم از چگونگی فعالیت های قوه قضاییه ، برخورد با تخلفات درونی این مجموعه ، روند رسیدگی به شکایات ، مراحل کار و نتایج حاصله بسیار مورد نیاز مردم است . برخلاف انتظار تا کنون مردم ما کمتر شاهد حضور دوربین تلویزیون در دادگاه ها و انعکاس چگونگی رسیدگی به دعواها ، شکایت ها و حل و فصل اختلافات بوده اند . مشکل و کمبود مطرح شده مختص زمان حال و شرایط امروز نیست بلکه همواره با بهانه های مختلف از حضور خبرنگاران و دوربین تلویزیون جلوگیری میشود و با کمال تاسف از جانب تلویزیون نیز تلاش جدی برای رفع این خلا صورت نمیگیرد . به راستی تا کنون چند مستند از مراحل کار یک پرونده و چگونگی اعلام و اجرای حکم در قوه قضاییه به نمایش درآمده است ؟. 

سالها پیش گزارشی مستند با نام طلاق به سبک ایرانی توسط یک ایرانی برنامه ساز در خارج از کشور که ظاهرا با هماهنگی مسولان وقت قوه قضاییه تهیه شده بود در شبکه های دیگر کشورها به نمایش درآمد که البته حاوی نکات مختلفی اعم از مثبت و منفی بود اما در داخل شاهد برنامه هایی از این دست نبوده ایم ، اینکه دلیل این خلا و کمبود به موانع سنگین جلوی پای تهیه کنندگان و تولیدکنندگان مربوط است یا مقررات سخت و یا کم توجهی مسولان ذیربط در قوه قضاییه ،هرچه که هست مردم ما نسبت به روند امور قضایی کشور ، اقدامات ، اصلاحات درونی ، برخورد با تخلفات درون دستگاه قضایی و چگونگی رسیدگی ها کم اطلاع و در بسیاری از موارد بی اطلاع هستند و جای تعجب است که برای برون رفت از این وضعیت تلاشی صورت نمیگیرد .

[ شنبه 28 دی‌ماه سال 1392 ] [ 11:19 ق.ظ ] [ سعید فانیان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 219651