دُرج
X
تبلیغات
زولا

دُرج
وب نوشت سعید فانیان 
اشتراک گذاری
معرفی سایت برای دوستان
گالری عکس


برای نمایش تصاویر گالری کلیک کنید


افتخاراب هر کشور در طول تاریخ بخشی از هویت ملی آن کشور را تشکیل میدهد . مبارزات ، ایستادگی ها ،پیشرفت ها ، اقدامات خداپسندانه تاریخی ، منشا خیر و برکت و آبادانی بودن مردم یک سرزمین برای دیگر کشورها و ملت ها همه و همه میتواند طی بررسی های تاریخی مایه افتخار یا تامل و تانی مردمان یک سرزمین باشد .رفتارهای فرهنگی در طول زمان هویت و معروفیت یک قوم یا یک ملت را در فهم و نظر سایر ملت ها میسازد .

در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ایستادگی و دفاع جانانه رزمندگان و مدافعان این مرز و بوم در برابر دشمن و صبوری آحاد مردم کشور برگ زرین و کارنامه درخشانی از رفتار ملی ایرانیان را در پیشگاه جهانیان ثبت و ضبط کرد . در پایان گفتگوهای طولانی و نشست های مکرر هیات مذاکره کننده هسته ای ایران با نمایندگان پنج باضافه یک اوباما طی چند گفتگو و سخنرانی به روحیه مقاوم و اراده وایستادگی مردم ایران در برابر سختی ها ، تحریم های وضع شده و تحمل سختی ها توسط مردم ایران و ایستادگی ملی برای رسیدن به خواسته ها یشان سخن گفت ، این سخنان به هرمنظوری که باشد نشان دهنده  تعریف و باورجهانیان از مردم ایران و تایید رفتار تاریخی است که قبل از این مورد اشاره قرار گرفت . در ایران بیست و دو بهمن ماه روز پیروزی انقلاب اسلامی و به ثمر نشستن مبارزات مردم به عنوان روزملی مورد توجه است روزها و سالگردهای دیگری نیز وجود دارند که هرکدام ریشه در تحول اجتماعی یا یک رویداد عظیم مردمی دارد. این ها همه نشانگر تاریخ سازی و تاثیر گذاری مردم ایران در جهان است . در مقابل روز ملی بسیاری از کشورها روز جدایی آنها از کشور استعمارگر و بعبارتی روز استقلال آنهاست یا روز کشف آنها توسط مردمان دیگر سرزمین ها و امثال آن بدون آنکه قصد کم بها دادن به مناسبت های برخی کشورها داشته باشیم ناگفته پیداست که فاصله عظیمی است بین یک رویداد انسانی ،اجتماعی تا مثلا کشف سرزمینی توسط دیگران ، بدون هرگونه شرح و تفسیری اشاره میکنم به روز ملی کشور استرالیا :

ساحل شرقی سرزمین استرالیا در آوریل 1770 توسط کاپیتان جیمز کوک دریانورد انگلیسی کشف شده بود  . . . در ژانویه سال 1788 ناوگانی مشتمل بر یازده کشتی از محکومان تحت رهبری کاپیتان آرتور فیلیپ به سوی خلیج بوتینی در حرکت بودند . آنان 26 ژانویه که اکنون روز ملی استرالیا شناخته میشود به خلیج سیدنی که در قلب شهر سیدنی امروز قرار دارد رسیدند.همانطور که در متون تاریخی شکل گیری استرالیا آماده است اولین مهاجرین انگلیسی به سرزمین استرالیا محکومان دادگاه های انگلیس بودند که به سرزمین جدید تبعید شده و کوچانده شده بودند. ( کتاب چرا کشورها شکست میخورند .نویسندگان ،دارون عجم اوغلو و جیمز ای . رابینسون ،انتشارات دنیای اقتصاد 338-337)


[ سه‌شنبه 25 فروردین‌ماه سال 1394 ] [ 03:33 ب.ظ ] [ سعید فانیان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 216954