دُرج
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دُرج
وب نوشت سعید فانیان 
اشتراک گذاری
معرفی سایت برای دوستان
گالری عکس


برای نمایش تصاویر گالری کلیک کنید


 روز 23 تیرماه 1394 جهان شاهد به نتیجه رسیدن یک ماراتن نفس گیر سیاسی و دیپلماتیک ، پایان یک مرحله پر تنش بین ایران و کشورهای غربی برسر مسائل هسته ای و قرائت بیانیه مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و شش کشور مهم و بزرگ موسوم به کشورهای پنج باضافه یک بود . فارغ از مفاد و موارد مطروحه در بیش از صد صفحه توافقنامه برای مشخص شدن فصول و چهارچوبهای توافق شده که در جای خود بسیار مهم هستند اتفاقات رخداده تا کنون و توافقات کلی صورت گرفته بدون تردید در تاریخ دیپلماسی جهان کم نظیر و ماندگار است . طی این توافق موقعیت و جایگاه سیاسی ایران جلوه بسیار مهمی یافت و باعث شد تا  اعتراف سیاستمداران بزرگ جهان به اهمیت ایران و اهمیت توافق را در پی داشته باشد .آقای بان کی مون دبیر کل سازمان ملل توافق هسته ای ایران را" تاریخی و بسیار مهم" دانست همینطو اولاند رییس جمهور فرانسه این توافق را تاریخی خواند . اوباما در نطق تلویزیونی خود که بلافاصله پس از اعلام توافق ایراد کرد مذاکرات با ایران را با گفتگوهای مهم و تعیین کننده تاریخی با شوروی مشابه دانست .

مذاکرات به لحاظ بازه زمانی ، تعداد جلسات وطول  زمان مذاکره نیز متفاوت و بعنوان طولانی ترین و سنگین ترین مذاکرات تاریخ معاصر جهان ارزیابی شده است . وزیر خارجه آلمان با اشاره به 22 ماه مذاکره مستمر( مرحله پایانی ) به مذاکرات سنگین ساعات پایانی اشاره کرده است و روز 30 ژوئن ( 9 تیر ماه پایان زمان اولیه توافق شده ) را روزی توصیف کرد که 348 ساعت به طول انجامید .

 آقای دکتر ظریف وزیر خارجه و سرپرست تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی با اشاره به اهمیت پیروزی و دستاورد بزرگ دیپلماتیک جمهوری اسلامی  ایران گفت : هفته دیگر شورای امنیت در قطعنامه ای برای اولین بار در تاریخ خود برنامه غنی سازی یک کشور در حال توسعه را به رسمیت می شناسد .

  مشارکت فعال و کم نظیر وزیران خارجه شش قدرت بزرگ جهان در نشست های مکرر و مستمر با ایران ، حضور طولانی بیش از هفتصد خبرنگار از رسانه های مختلف جهان در جریان مذاکرات ، پخش و انعکاس مستقیم بیانیه پایانی مذاکرات ، سخنان اوباما رییس جمهور ایالات متحده آمریکا و سخنرانی دکتر روحانی ریاست جمهور اسلامی ایران از ده ها شبکه تلویزیونی بین المللی ، صدها رادیو و انعکاس همزمان در هزاران خبرگزاری و سایت فعال خبری در جهان  از ویژگی های مذاکرات و بیانیه پایانی توافق ایران با کشورهای پنج باضافه یک بود که همه این موارد وزن ، اهمیت و اعتبار کشورمان را در پهنه جهانی گسترش داده و بیش از پیش براعتبار این جایگاه و موقعیت می افزاید .

[ چهارشنبه 24 تیر‌ماه سال 1394 ] [ 10:22 ق.ظ ] [ سعید فانیان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 220554