دُرج
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دُرج
وب نوشت سعید فانیان 
اشتراک گذاری
معرفی سایت برای دوستان
گالری عکس


برای نمایش تصاویر گالری کلیک کنید


یادداشتی از آقای مهدی معماریان
سالهای پیش دردوران ریاست محمد هاشمی بر صدا وسیما ارتباطات رسانه ای صداوسیما با سایرتلویزیون های جهان از اهمیت خاصی برخوردار بود .
من ( معماریان )خاطره  ای از آن دوران دارم که اهمیت  مدیریت را در رسانه ها بویژه رادیو تلویزیون نشان میدهد همجنین نشان میدهدکه  اعمال مدیریت درست در سطح سازمان  بسیار مهم ،تاثیر گذار و ماندگار است .
خاطره ام در باره همکاری صدا وسیما در ساخت مستند تاثیرگذار امپراطوری مغول از ظهور تا سقوط با دو شبکه معروف جهان بی بی سی انگلیس و ان اج کی ژاپن است.
این دو شبکه طرح ساخت  مستند مذکور را تصویب وشروع به ساخت آن در کشورهای مغولستان ، افغانستان ، ترکیه ، هند ، ایتالیا کرده بودند .از این مستند شش قسمتی قرار بود دو قسمت مهم آن در ایران تصویر برداری شود .از قرار معلوم در سطح اموربین الملل و ریاست وقت سازمان بررسی هایی انجام  و موافقت شده بود تا تهیه کننده اصلی از بی بی سی به تهران بیاید و مذاکره انجام شود ونیازهای خود را مطرح کند .
در اولین جلسه که بنده نیز در آن جلسه حضور داشتم تهیه کنندگان بی بی سی و ان اچ کی نیازهای خود را مطرح کردند و مقرر شد در قبال اخذ وجه دلاری صدا وسیما نیازهای آنها را تامین کند . بخاطر دارم پس از جلسه با آنها بر اساس تعرفه های مصوب حساب کردیم حدود 20 هزار دلار شد که بی بی سی موافقت کرد این وجه را به صدا وسیما پرداخت کند .
با مدیر وقت امور بین الملل مذاکره کردم و نظرمخالف و ادله خود را با این روش بیان کردم و به او پیشنهاد تهیه کنندگی مشترک را دادم این پیشنهاد به سرعت از طرف بی بی سی و ان اچ کی مورد قبول واقع شد اما وقتی هزینه های انجام شده از طرف بی بی سی مطرح شد سازمان حاضر نشد این همکاری را داشته باشد .مجددا پیشنهاد دیگری دادم که مورد موافقت ریاست سازمان،بی بی سی و ان اچ کی قرار گرفت . پیشنهاد این بودکه هزینه های تولید در ایران بعهده صدا وسیما باشد و در تیتراژ نام صدا وسیما در کنا ر تهیه کنندگان بعنوان مشارکت در همکاری بیاید . موافقت نامه به امضاء رسید و تهیه کنندگی ایران به عهده اینجانب ( مهدی معماریان )گذاشته شد .
برنامه ریزی بی بی سی برای 90 روز کاری در نظر گرفته شده بود اما با برنامه ریزی دقیقی که در امور بین الملل شد همچنین  با فرصتهای که ریاست سازمان در اختیارم قرارداده بود توانستیم با 45 روز کاری به همراه آف های که برای استراحت به گروه دادیم کار را به نحو احسن به پایان برسانیم بطوریکه مورد تایید و تشویق تهیه کننده اصلی  قرار گرفت . این مستند در بیش از صد کشور جهان پخش شد و نام  صدا وسیما بعنوان تولید کننده در کنار  دو شبکه  بی بی سی و ان اچ کی مطرح شد .هزینه ای که صدا و سیما در آن زمان بصورت مستقیم پرداخت کرد در حدود پانصد هزار تومان شد . این همکاری باعث شد ریاست ان اچ کی به تهران سفر کند . درپایان مذاکره با رییس ان اچ کی و ضیافت شامی که آقای هاشمی رییس وقت صدا و سیما ترتیب داده بود   من از آقای هاشمی در خواست کردم که مترجم ما از رئیس ان اچ کی بپرسد ساختار انتخاب رئیس تلویزیون ان اچ کی چگونه است ؟؟!!
آقای هاشمی با زیرکی که داشت از موضوع استقبال کردو نشان داد که این  سوال برای او هم جالب وقابل  قابل توجه بود !؟
مترجم این سوال را از رئیس ان اچ کی پرسید  و او  پاسخ بسیار قابل تامل و توجه ای داد و گفت هر کسی که به استخدام ان اچ کی در می آید بایستی 30 سال خدمت کند  از میان کسانی که به مرز 25 خدمت سال می رسند طبق بر رسی و انجام یک فرایند اداری از قبیل ( مدرک تحصیلی ، تخصص ، کارایی ، مدیریت در سطوح مختلف ، شجاعت ، خوش فکر بودن ، سابقه و احترام در میان کارکنان و....) تعداد 10 نفر انتخاب می شوند و از آن میان کارکنان با رای خود دو نفر رابرمی گزینند . رئیس فعلی این 2 نفر را به دولت معرفی می کند و دولت این دو را به مجلس می برد و یک نفر از آنها رای اعتماد می گیرد و این فرد برای 5 سال مدیر ان اچ کی می شود . آقای هاشمی که با دقت به سخنان مدیر ان اچ کی کوش می داد فوری پرسید مدیر قبلی چه میشود ؟
 مدیر ان اچ کی در پاسخ خود نکته ای را گفت که برای جمع و خود آقای هاشمی قابل توجه بود !!؟؟

او گفت مدیر قبلی ریاست شورای مشورتی رئیس ان اچ کی را بر عهده خواهد گرفت و اعضای آن همگی از مدیران قبلی تشکیل شده است و در طول این پنج سال مدیر جدید با مشورت مستمربا این شورا برنامه های شبکه های ان اچ کی را به پیش خواهد برد و بخاطر همین همیشه تجربه چندین مدیر به کمک مدیر جدید می آید و بر این اساس با انتخاب یک مدیر در ساختار ان اچ کی تغییرات اساسی رخ نمی دهد .؟؟!! و پس از 5 سال مجددا مدیر جدید دیگر ی به همین روش انتخاب می شود ، رئیس فعلی به ریاست شورا منصوب و رئیس قبلی شورا بعنوان یکی از اعضای شورا که مسئولیت کمتری دارد قبول مسئولیت می کنند . و همیشه یک تجربه بسیار مهم مدیریتی در کنار رئیس جدید خواهد بود .!!؟؟

 طبعا  با این شیوه انتخاب مدیریت رسانه ای به میزان زیادی  میتوان از تجربیات ذیقیمت مدیران قبلی بهره گرفت و محیط رسانه را به مجموعه ای با ثبات با تصمیمات پخته و پیامدهای امیدوار کننده برای جامعه تبدیل کرد.

[ یکشنبه 1 شهریور‌ماه سال 1394 ] [ 04:31 ب.ظ ] [ سعید فانیان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 220554