دُرج
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دُرج
وب نوشت سعید فانیان 
اشتراک گذاری
معرفی سایت برای دوستان
گالری عکس


برای نمایش تصاویر گالری کلیک کنید


  وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در مراسم مجمع ملی سلامت ( ۸ اسفند ۹۵ ) آمار و ارقامی از وضع تفذیه و  سلامت مردم در مناطق مختلف کشور بیان کرد که  هشدار دهنده و در مواردی تعجب آور بود است . مواردی چون مصرف بالای نمک ( ۱۲ گرم در روز ) به میزان سه برابر میزان مجاز آن  ، کم تحرکی بویژه در دختران ،  بالا بودن چربی خون  و فشارخون  مردم ، شیوع دیابت و . . این آمار از واقعیت های نگران  کننده و تغییرات شدید درعادات غذایی  مردم  خبر میدهد . در بین آمار اعلامی توسط وزیر محترم بهداشت همچنین آماده بود که مردم شهر یزد بیشترین میزان مصرف فست فود را دارند ؟

 با توجه به شناخت نزدیکی که از مردم یزد و پیشینه تغذیه در انجا دارم همچنین جلوه بیشتر اداب و سنن و رویه های سنتی و قدیمی ، وجود محلات و بافت  های قدیمی و باقی بودن  برخی از مشاغل قدیمی در این شهر ، باور  اینکه یزدی ها بالاترین مصرف فست فود را در بین شهرهای کشور دارند خیلی سخت میکند ،البته متاسفانه چند سالی است که شهر پر از پیتزا فروشی و انواع فست فود ها شده است.  شاید از دلایل این وضعیت یکی هجوم دانشجویان از شهر ها و استانهای  دیگر به این شهر اباشد، دانشجویانی که بطور طبیعی بدلیل راحتی بیشتر و در دسترس بودن و بعضا ارزانتر بودن، بیشتر از فست فود استفاده میکنند و  دلیل مهم دیگر ،  کمبود تفریحات سالم ، نبود اماکن و محافل تفریحی برای جوان ها و نبود سرگرم های مفید و مناسب  برای کل مردم اعم از یزدیها یا مهاجران و مسافران  در این شهر باشد ، بعد از خواندن و توجه به گزارش مربوط به بالا بودن مصرف فست فود در یزد ، یاد خاطره سالهای پیش از یکی از دوستان یزدی ام افتادم که حدود دو دهه پیش تعریف میکرد ،

 او که محل کارش در شهری دیگر بود میگفت یکی دو بار به همراه همسر و فرزندانش در محدوده زمانی  ظهر به شهر رسیده و برای اینکه مادر مسن خود را بابت تهیه ناهار به زحمت نیاندازد به غذا خوری در سطح شهر میرود ، مادر که متوجه میشود به شدت اعتراض میکند و میگوید حالا من هیچ ، فکر آبروی خانوادگی ما نمیکنی که کسی تو و همسرت را در چلو کبابی و غذا خوری ببیند ، در حالیکه منزل پدر و مادرت در این شهر است ،نمیگویند اینها  چقدر بی محبت اند ، به آیین هاو سنت های خود پا بند نیستند ؟ . . . 

فکر نمیکردم در ظرف کمتر از بیست سال اینقدر تغییر رفتار ، اتفاق میافتد ،حتما امثال مادر و پدر دوستمان دیگر زنده نیستند و از دار دنیا رفته اند .

[ دوشنبه 9 اسفند‌ماه سال 1395 ] [ 09:35 ق.ظ ] [ سعید فانیان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 220554