دُرج
X
تبلیغات
رایتل

دُرج
وب نوشت سعید فانیان 
اشتراک گذاری
معرفی سایت برای دوستان
گالری عکس


برای نمایش تصاویر گالری کلیک کنید


 دو دهه از تولد و حضور روزنامه اطلاعات بین المللی در خارج از کشور و نزد ایرانیان گذشت . بیست ساله شدن این حضور را به دوستداران روزنامه و مدیر محترم آن برادر عزیز و محترم سید احمد سام تبریک می گویم .
انتشار مستمر و بی وقفه روزنامه فارسی زبان در خارج از کشور و پهنه جغرافیایی آمریکا و اروپا کاری است عظیم و موثر ، طی سالهای 1375 تا 1378 که بعنوان مدیر نمایندگی صدا و سیما در لندن بودم از نزدیک تاثیر آرام ولی عمیق و حضور فعال این نشریه  رادر سبد مطالعاتی بسیاری از ایرانیان می دیدم ، وجود نسخه هایی از این روزنامه  در بسیاری از شرکت ها ، نهادها و مغازه های ایرانی حس آشنا و خوبی به ایرانیان و فارسی زبانان میداد . طبعا در آن زمان خلا حضور سایر نشریات و دیگر رسانه ها نمایش این حضور را پر رنگتر میکرد ولی همچنان این نشریه نیز همانند سایر رسانه های نوشتاری توانسته است از امکانات و تکنولوژی جدید  بویژه توانمندی های اینترنت و ماهواره  برای بقائ ، توسعه و تنوع نشر و نیز  چاپ و توزیغ و انتشار همزمان در اروپا و آمریکا  ا سود ببرد . هنوزهم  در دست داشتن یک نسخه روزنامه و خواندن آن در زمان دلخواه و مکانی چون اتوبوس و مترو یا در محیط منزل طعم و مزه ای دلچسب دارد .
اطلاعات بین المللی به یمن مدیریت با ثبات ، پایدار و متعادل خود در داخل و خارج از کشور توانسته است احترام بسیاری از ایرانیان و فارسی زبانان را سرمایه و پشتوانه گرانقدر خود قرار دهد و آرام و پیوسته ولی مطمئن و شایسته حرکت کند .
امیدوارم این مشی آبرومندانه  و متعادل و حضور پر نشاط سالهای سال برقرار و پر دوام باشد .

[ دوشنبه 28 اسفند‌ماه سال 1391 ] [ 12:03 ق.ظ ] [ سعید فانیان ]
 شنیدن خبر درگذشت سید محی الدین ساجدی برای همه دوستان ،آشنایان و کسانی که با وی یا آثار و مقالات  او  آشنایی دارند موجب تاثر و تاسف فراوان شد.  از خدای بزرگ برای این دوست و همکار قدیمی و سخت کوشی که همواره به تحقیق و تحلیل و نگارش مشغول بود طلب آمرزش و آرامش ابدی دارم  .
در گذشت این عزیز سخت کوش در روزهای پایانی سال 1391 ، روزهایی که بنابر سنت  پسندیده دیرینه زمان یاد کردن از درگذشتگان و طلب رحمت و مغفرت الهی برای آنان است مرا به یاد تنی چند از عزیزانی  انداخت که مانند ساجدی سالهای زیادی از عمر کاری خود را در حوزه خبر صدا و سیما گذراندند و هم چون مرحوم محی الدین ساجدی هیچکدام سن 55 سالگی را تجربه نکردند از جمله عبداحسین فرهودی ،اسماعیل کرمی ،حسین نادری و مجتبی جبل عاملی و نیز مرحوم محمد هنردوست که گرچه خبری نبود ولی صدا و سیمایی و پر تلاش بود و او نیز در سن 54 سالگی به رحمت حق پیوست .
خدایشان بیامرزد  و مارا حرمت دار یاد و نام نیکشان بدارد .
  سرای آخرت آباد کن به حسن عمل       که  اعتماد و بقا  را نشاید این بنیان
  بس اعتماد مکن بر دوام دولت و عمر     که دولتی دگرت در پی است جاویدان
  دو چیز حاصل عمرست نام نیک و ثواب   و زین دو در گذری کل من علیها فان    

[ یکشنبه 27 اسفند‌ماه سال 1391 ] [ 12:35 ق.ظ ] [ سعید فانیان ]
ایرانیان و فارسی زبانان همیشه بهار را گرامی میداشته اند چه به لحاظ تعادل در زمان و نشاط در طبیعت و چه به لحاظ مفهومی و یادهای نیکویی که ادیبان ، شاعران  و عارفان از بهار داشته اند . توصیف این واژه در فرهنگ فارسی فصلی است مفصل با نظم و نثری موثر و آغاز بهار که نوروز است هم قبل از اسلام و هم بعد از اسلام برای ایرانیان نیکو روزی بوده با نیکو رفتارها و آئین هایی پر معنا  و مملو از نشانه های ایمانی و رفتارهای انسانی ، امید آنکه جان و دلمان همیشه بهاری باشد و رفتارمان بهارگونه پرنشاط  و سخاوتمند .
 بطور قطع و یقیق میتوان گفت که تمامی شاعران پارسی گو از بهارگفته و در وصف و تمثیل آن شعر سروده اند ،بسیاری از آنها را بارها خوانده ایم  و حظ وافر برده ایم ، در این مجال مناسب دیدم که ازعبید زاکانی  (خواجه نظام الدین عبیداله ) شاعر خوش قریحه و طنز پرداز نامدار ایران در قرن هشتم هجری غزلی بسیار زیبا در مورد بهار را در اینجا بیاورم :
    باز فکند در چمن بلبل مست غلغله   
                                             گشت ز جنبش صبا دختر شاخ حامله
    عطر فروش باغ را لحظه به لحظه میرسد 
                                              از  ره صبح  کاروان  از در غیب  قافله
    مست شده است گوئیا کزسر ذوق مینهد
                                         خرده و خرقه در میان غنچه تنگ حوصله
    نافه گشا شده صبا غالیه سا نسیم گل   
                                            وه که چه نازنین بود گلرخ عنبرین کله
    مست شبانه در چمن جلوه کنان چو شاخ گل
                                          گوش به بلبل سحرخواسته جام وبلبله
    ای بت نازنین من دور مشو زپیش من  
                                              خوش نبود میان ما فصل بهار فاصله 
    بوسه که وعده کرده ای می ندهی و بنده را 
                                                   در ره  انتظار شد پای امید  آبله
    ما و شراب و نای و دف صوفی و کنج صومعه 
                                          شغل جهان کجا و ما مازکجا و مشغله
    دور خرابیست و گل خیز عبید و عیش کن  
                                         دور فلک چو با کسی می نکند مجامله

[ جمعه 25 اسفند‌ماه سال 1391 ] [ 12:38 ق.ظ ] [ سعید فانیان ]

1 2 3 >>

<

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 206187