دُرج

دُرج
وب نوشت سعید فانیان 
اشتراک گذاری
معرفی سایت برای دوستان
گالری عکس


برای نمایش تصاویر گالری کلیک کنید


  محدوده زمانی خرداد سال 1389تا خرداد سال 1391 به دلیل حجم ، تعداد، تنوع، فعالیت های فرهنگی و هنری ، تردد هنرمندان ، برگزاری هفته های فرهنگ و هنر ایران و هفته های فیلم ، تشکیل کلاس های فارسی آموزی و فعالیت هایی از این دست بدون تردید بهترین  مقطع با بالاترین راندمان برای معرفی چهره فرهنگ و هنر ایران به مردم هنردوست و صمیمی بلاروس بوده است . طبعا در برنامه ریزی و شکل دهی این فعالیت ها ،جمع عوامل انسانی مسئولان نهادها، ایرانیان مقیم و البته نقش محوری آقای سید عیدالله حسینی سفیر وقت جمهوری اسلامی ایران در بلاروس و تیم همراه او سهم مهمی دارند همچنین طبع جستجوگر و پذیرش مردم خونگرم بلاروس و روابط سیاسی مناسب ایران و بلاروس نیز باعث فراهم شدن زمینه و بستر مناسب این فعالیت ها شد. 
بر گزاری هفته فرهنگ و هنر ایران در خرداد سال 1389 همچنین جشنواره فرهنگ و هنر ایران در خردادماه سال 1390 هرکدام به مدت 10 روز از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر با حضور تعداد بیش از 60 هنرمند ایرانی اعزامی و گروه هایی از هنرمندان ایرانی مقیم در محل ساختمان سه طبقه قصر هنر شهر مینسک  باعث شده بود که روزهای بازدید بطور متوسط بیش از شش هزار نفر از این مجموعه متنوع بازدید کنند ،این میزان در روزهای شنبه و یکشنبه به ده هزار بازدیدکننده می رسید .
 هنرمندان صنایع دستی در رشته های مختلف نقاشی روی شیشه ، خاتم ، میناکاری ، گچ بری ، نقاشی ،کار روی چرم، گلدوزی ،معرق ، منبت کاری ،خط نقاشی ، سفالگری ،سنگ های قیمتی ، تابلوفرش ،قالیبافی و . . . با حمایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و سازمان صنایع دستی طی دوسال مذکور در این جشنواره به صورت کارگاهی (ورکشاپ ) هنر خود را به نمایش گذاشتند و با استقبال بسیار گسترده  مخاطبان  مواجه شدند .
 حضور چند گروه موسیقی مقامی از شهرستان ها مختلف کشورمان ،گروه موسیقی تالشی ( کادوس ) به سرپرستی آرمین فریدی ، موسیقی و رقص کردی ، خیمه شب بازی ،نقالی همچنین اجرای مرشد و نواختن ضرب زورخانه همراه پذیرایی با چای ایرانی همچنین اجرای موسیقی توسط گروه های موسیقی ایرانی پرسیا به سرپرستی حامد بایرام زاده و گروه موسیقی آویندار به سرپرستی مسعود طالبانی هردو مقیم بلاروس  همراه با نوازندگان بلاروسی بر تنوع این مراسم افزوده بود.
 طی محدوده زمانی مذکور گروه های مختلف موسیقی سنتی و مقامی ایران به مناسبت های مختلف  مذهبی و ملی نوروز ،عید غدیر ، نیمه شعبان  و شب یلدا در بلاروس حضور یافتند و در دانشگاه ها، مراکز هنری همچنین جمع ایرانیان مقیم به اجرای برنامه پرداختند،گروه سنتی مهرآوا از اصفهان ،گروه موسیقی محلی تبری مازندران ، گروه موسیقی کادوس از تالش و گروه بوشهری لیان به سرپرستی محسن شریفیان ،گروه هایی بودند که هرکدام برنامه های متنوعی در محافل مختلف اجرا کردند ،طی همین مدت دو گروه تولیدی و هنری از شبکه جهانی جام جم به همراهی تنی چند از هنرمندان تلویزیون از جمله بهمن هاشمی،دکترمحمد نظری،دکتر اسماعیل آذر، چنگیز حبیبیان و اردشیر منظم با حضور در جمع ایرانیان به اجرا و ضبط برنامه پرداختند .
برگزاری هفته فیلم ایران در اولین روزهای سال 1390 همچنین هفته فیلم در خرداد 1391 با نمایش فیلم های منتخب ایرانی همراه با دوبله روسی همچنین حضور  تعدادی از هنرمندان سینمای ایران در هفته های فیلم و برگزاری نشست های خبری با رسانه ها همچنین چند کارگاه آموزشی در دانشکده های هنری توانست به میزان زیادی سینمای ایران را در رسانه ها و مراکز هنری بلاروس مطرح و معرفی کند و شناخت خوبی را در مردم و فرهنگ دوستان بلاروسی بوجود آورد. 
 طی برگزاری هفته های فیلم ایران در سالهای 1390 و 1391 حضور پر رنگ هنرمندان ایرانی در بلاروس توانست سینمای ایران را به خوبی در این کشور مطرح کند . طی دوسال مذکور هنرمندانی چون حسین یاری ، محمد رضا شریفی نیا ، افشین هاشمی ،مهدی کرم پور ، رضا عطاران، حسام نواب صفوی ،مجید مظفری ،بهرام رادان و سید احمد میرعلایی مدیر عامل وقت بنیاد سینمایی فارابی در شهر مینسک پایتخت بلاروس در جمع هنردوستان و سینماگران بلاروسی و ایرانیان مقیم حاضر شدند و با حضورآنان مصاحبه های متعدد توسط رسانه های محلی بعمل آمد و گزارش های مختلفی در رادیو ، تلویزیون و نشریات بلاروس در مورد ایران و سینمای کشورمان انعکاس یافت .  

[ جمعه 30 بهمن‌ماه سال 1394 ] [ 02:21 ب.ظ ] [ سعید فانیان ]

 بیشتر ازچهل روز از فوت ناگهانی دوست محترم و عزیزمان سید محمد مهدی کاظمینی میگذرد. دوستی که بیش از هفت سال از نزدیک همکاری داشتیم و بیش از پانزده سال اشنایی و دوستی با وی  محبت و احترام ما را به خود معطوف ساخت . پس از درج مطلبی به یاداو در اولین روزهای بعد از فوت ،در این مدت دوستان و عزیزانی با اظهارات و ابراز احساسات نسبت به وی ادای احترام کرده اند و جملاتی را درباره ایشان به یادگار نوشته اند . در اینجا تعدادی از نظرات ابراز شده را بازگو میکنیم .. ..

مرحوم کاظمینی شخصیت متین و مودبی داشت . در طول سالیانی که افتخار آشنایی و رفاقت با او را داشتم تغییری در رفتار و شخصیتش ندیدم . سادگی در رفتار و صمیمیت در کلام و احساسش موج میزد .اینکه بی ریا و صمیمی با ادم روبرو میشد چنان حس خوشایندی را در مخاطب بر می انگیخت که تاثیر آن تا ساعت ها ادامه داشت . همین حالا هم یاد او بالفور چشمانی پر از برق صمیمیت و لبانی گشوده بخنده را در ذهنم تداعی میکند و پژواک صدایش را در گوشم طنین انداز میکند . با آنکه دیدارهای ما همواره در محفلی خصوصی و اکنده از صمیمیت صورت میگرفت و معمولا در اینگونه محافل اداب از افراد ساقط میشود اما او متین و با وقار تا آخر مجلس می نشست و در قالب شوخی و بذله گویی حتی از حریم ادب خارج نمیشد . هرگز سخن ناصواب و رفتار غیر قابل تحمل از او ندیدم و نشنیدم . معمولا شنونده بود اما با احساس تمام و انرژی مثبت . فارغ از بغض و کینه و سرشار از عاطفه و دوستی بود . با اینکه از مال دنیا شاید بهره چندانی نداشت اما در این فقره نیز گشاده دست بود و سخاوتمند .
شهادت میدهم بر زلالی و پاکی شخصیتش و صداقتی که در وجودش جاری بود . بقول نیما یادش آدم را روشن میکند . خدایش او را در جوار رحمت واسعه اش مآوی دهد و فرزندانش را با عطیه ای نیکوتر به جبران گوهری که اجل از کفشان ربود در زندگی مورد لطف قرار دهد . 

  نویسنده : حمید وثوقی 21 دیماه 1394

سلام به او که مظهر عطوفت بود و مرد میدان رفاقت. سید محمد مهدی به صفات دیگری هم در میان دوستان شهره بود. وقتی خبر سنگین و تکان دهنده رفتنش روح و جان دوستان را خراشید،هرکدام با بغض و اشک برخی از صفاتش را گفتند و فصل مشترک همه، مهربانی و سخاوت سیدمان بود. او ناگهان رفت اما طول می کشد تا ما رفتنش را باور کنیم. بی تردید دلتنگی نبودش تا زمانی دراز با ما خواهد بود.             نویسنده  : بهروز گودرزی 20 دیماه 1394
روح پرفتوحش شاد
ایشان محور دوستی جمع های متعددی بود
بسیاری از خاطرات شیرین ما.... نقش کاظمینی دارد .   نویسنده :       عباس مجتهدی  18 دیماه 1394
با سلام و احترام و تشکر از مطلب شما در یادبود سید بزرگوار سید محمد مهدی کاظمینی ، بنده نیز در مدت آشنایی با ایشان در شبکه جام جم و هدهد خاطرات خوشی از ایشان داشتم . برای این عزیز از خداوند رحمت واسعه خواستارم .   نویسنده : مهدی مرتضایی  18 دیماه 1394
بنام حضرت حق که پایانمان به سوی اوست....سلام و عرض تسلیت....شناختی که از شما دارم ...بهتون درود میفرستم ....مشهود هست از دل نوشته تان که این دوست با رفتن تقدیر شما را غمگین گرده....باقی عمر شما و یاران دیگرتان....بنده حقیر رو هم شریک غمتان بدانید....ارادتمند .                       نویسنده :حامد بایرامزاده    12 دیماه 1394
    ا ز شنیدن این خبر بسیار متاسف شدم . انسان شریف و پاک دلی بود . روحش شاد و یادش گرامی
   نویسنده :سعید مشایخی 17 دیماه 1394

[ یکشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1394 ] [ 09:55 ق.ظ ] [ سعید فانیان ]
 در  بیست و دوم بهمن ماه  سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران یاد میکنیم از مجاهدت ها  ، شهادت ها  و تلاش های صادقانه همه کوشندگان و ره پویان راه ازادی و استقلال و پیشرفت و توسعه این مرز و بوم و گرامی میدارم یاد و خاطره همه کسانی که در هرجایگاه و در هرلباسی صادقانه برای استقلال و تمامیت ارضی کشور و سربلندی مردم ایران و حفظ ارمان ها و ارزش های فرهنگ ایرانی و اسلامی تلاش کرده و تلاش میکنند .برای پیشرفت کشور ، آرامش و رفاه مردم و حفظ و پایداری ارزش ها و ارمانهای اصیل انقلابی و اسلامی دعا میکنیم .
 امیدواریم مردم ما هر روز شادابترو امیدوارتر از قبل در راه سربلندی کشور و سرافرازی نام ایران گام  بر دارند .

[ پنج‌شنبه 22 بهمن‌ماه سال 1394 ] [ 11:26 ق.ظ ] [ سعید فانیان ]

1 2 >>

<

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 219651