دُرج

دُرج
وب نوشت سعید فانیان 
اشتراک گذاری
معرفی سایت برای دوستان
گالری عکس


برای نمایش تصاویر گالری کلیک کنید


    چند ماه پیش بود که  از بیماری سخت آقای اسماعیلی گوینده سالهای دهه شصت سیما  و بستری شدنش دریکی از بیمارستان های امریکا از طریق برنامه صبحگاهی سیما مطلع شدیم و با کمال تاسف در فاصله کوتاهی خبر رسید که وی نتوانست از چنگ بیماری ناگهانی  و سخت خود جان سالم به در ببرد ، در سوم تیرماه سال جاری پیکر او را که خانواده اش با پیگیرهای فراوان  از آمریکابه کشور انتقال داده بود در زادگاهش شهر راور کرمان به خاک سپرده شد . 

 اسد الله اسماعیلی  را فعالین رسانه ای دهه شصت  و  همه کسانی که اخبار سیما را طی سال های جنگ ایران و عراق  دنبال میکردند بخوبی  به یاد دارند ، حتی اگر نامش رامدتها نشنیده باشند با دیدن عکس او یا تصویر تلویزیونی اجرای خبر سیما در سالهای ۵۹ ،۶۰ ، ۶۱ ، ۶۲، ۶۳ و ۶۴  و . . بخوبی  اجرای دلنشین ، چهره متین و صدای رسای او را  به یاد  خواهند آورد ،آقای اسماعیلی متولد سال ۱۳۳۶ در شهر راور کرمان و دانش آموخته  برتر کارشناسی ارشد عمران دانشگاه تهران بود . او در سال۱۳۵۹ و در زمانی که صدا و سیما دچار تغییرات زیادی شده  و با کمبود مجری و گوینده مواجه بود همکاری خود را با خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران شروع کرد ، در اوایل کار، اسماعیلی جوان و کم تجربه اما مسلط  و با سواد ،  همکار خانم مریم ریاضی مجری  نام آشنا و با تجربه اخبار تلویزیون شد و در ادامه بعنوان گوینده اول خبر سیما نظر مخاطبان و مدیران وقت را به خود جلب کرد ، در آن سالها گویندگان و مجریان جوان و جدیدی مانند  قاسم افشار ، فواد بابان ، حسن سلطانی ، ناصر مستور کاشانی ، هوشنگ بختیاری ، مهناز شیرازی ، . . . در کنار مریم ریاضی ،مسعود معینی ( برای مدتی کوتاه )، ناصر احمدی  ( گوینده و دوبلور )،رضا هلالی ، ایران شاقول ( که با تجربه چهارپنج ساله از ارومیه به تهران آمده بود ) و در خبر رادیو  گویندگان  جدیدی چون  آقایان هدایتی ، صالحی ، خانم ها سهیلا درودی ،  هدایت پور ، منیره مراد ،در کنار گویندگان با تجربه و مسلطی مانند ناهید تاج نیا ،صفیه مظلومی ، حسین نادری ،جواد ساری اصلانی ،اسماعیل کرمی و ، ، ، امر گویندگی و اجرای خبر صدا و سیما را بر عهده داشتند و هر روز چهره  های جدیدتری به این مجموعه  می پیوستند .

 در همان ماه های شروع همکاری آقای اسماعیلی به سرعت تسلط خود را در اجرای خبر نشان داد و از گویندگان و مجریان سطح یک شد .او طی چهار پنج سالی که با رادیو تلویزیون همکاری داشت ، بیشتر فعالیتش در سیما بود و تعداد اندکی نوبت کاری در خبر رادیو  داشت . آقای اسماعیلی طی چند سال همکاری با سازمان صدا و سیما به استخدام رسمی در نیامد ،  در ادامه در استان زادگاهش کرمان ، مسولیتی را پذیرفت و البته در مسیر فعالیت های دولتی و آزاد خود دچار مشکلات و سختی هایی نیز شد . اقای اسماعیلی با اخذ پذیرش دوره دکترا در رشته سازه  در سال ۱۳۷۲،۱۳۷۳ عازم آمریکا شد و با تلاش زیاد و هوش و ذکاوت ذاتی خود توانست با درجه ممتاز در  دکترای سازه   فارغ التحصیل شود .

 مرحوم دکتر اسماعیلی طی سالهای گذشته بعنوان استاد دانشگاه  wyoming  فعال بود و سرپرستی و نظارت  طرح های کلان و مهمی را عهده دار شده بود . از یکی از دوستانی که طی سالهای اخیر با دکتر اسماعیلی ارتباط داشت شنیدم که وی مسولیت نظارت بر پروژه بازسازی و ترمیم پل معروف گلدن گیت   Golden Gate Bridge شهر سانفرانسسیکو ، که زمانی بزرگترین پل و در حال حاضر همچنان دومین پل بدرگ جهان  و نماد شهر سانفرانسسیکو است بر عهده داشته است . 

با همه توفیقات و توانمندی هایی که گفته شد ، مرحوم اسماعیلی در غربت به رحمت حق پیوست و در زادگاهش بدون هیاهوی خبری و تیلیغات معمول به خاک سپرده شد . از خداوند رحمان برای آن عزیز رخت بر بسته از این جهان ، بخشش و آرامش ابدی طلب میکنیم و  برای همسر و فرزندانش آرزوی سلامتی و آرامش داریم .

یادش گرامی و نامش پایدار باد.

 منتشر شده در روزنامه ایران ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۷  ، با عنوان یادی از اسدالله اسماعیلی گوینده پیشکسوت خبر سیما [ دوشنبه 18 تیر‌ماه سال 1397 ] [ 11:39 ب.ظ ] [ سعید فانیان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 219651