دُرج
X
تبلیغات
رایتل

دُرج
وب نوشت سعید فانیان 
اشتراک گذاری
معرفی سایت برای دوستان
گالری عکس


برای نمایش تصاویر گالری کلیک کنید


بنا دارم به یاری خدا و با همکاری دوستانی که انشااله مشارکت و همکاری خواهند کرد  گاهی عکس هایی با قدمت بیست سال به بالا از همکاران حوزه رسانه و فرهنگ را در محدوده آشنایی و شناخت خود و دوستان همراه با شرح مختصر آن ها در حد معرفی افراد و موقعیت زمانی و مکانی تصویر در وبلاگ دُرج منعکس کنم تا یادی باشد از فعالیت های دوستان ،مرور خاطرات ،یاد گذشته ها و یادبودی برای آنهایی که اینک در بین ما نیستند و همچنین آشنایی جوانترها  با مواردی که گفته شد، شاید برخی از موارد برای آنها مفید و موثر باشد .

انشااله این اقدام که طبعا همراه با تنوع و تفنن است در نوع خود موثر و پربار باشد ،گرچه قرار نیست همه عکس ها جدی و ،رسمی و تاریخی باشند ،البته در این کار امیدوار به مدد و مساعدت دوستان هستم،همراه با توفیق الهی انشااله

  به همین مناسبت از دوستان حوزه فرهنگ و رسانه برای مساعدت و ارسال عکس های مرتبط  ،درخواست همکاری و همراهی دارم .

[ یکشنبه 30 تیر‌ماه سال 1392 ] [ 03:49 ق.ظ ] [ سعید فانیان ]

در فضای رسانه ای کشور همواره شاهد تعدادی رسانه سربار  و تحت الحمایه نهادهای مختلف بوده ایم که بدون زمینه لازم و صرفا برای کسب پرستیژ و حمایت جناحی یا شخصی شروع به فعالیت کرده اند .طی  چند سال اخیر  این روند افزایشی چشم گیر یافته و شاهد حضور رسانه هایی هستیم که بدون  سابقه و ریشه قبلی یکشبه با امکانات بسیار پا به عرصه نهاده اند . نا گفته پیداست که امروزه خودگردانی و استقلال مالی حتی برای روزنامه ها و نشریات با ریشه . قدیمی و شناخته شده و دارای مخاطبان سنتی یا نشریات مستقل و پرتیراژ جدید نیز کاری بس  دشوار است و نیاز به حمایت دستگاه های ذیربط از قبیل دریافت سوبسید ها ، کاغذ به نرخ دولتی ، توزیع مناسب تبلیغات همچنین آگهی های دولتی در هرشرایطی وجود دارد ،ضمن اینکه با وجود تغییر روش ها ی حمایتی دولت و دستگاه های مرتبط و با در نظر گرفتن تیراژ مناسب این نشریات مشکلات آنها کمابیش باقی است. در این میان ظهور تعدادی نشریه بویژه روزنامه با هزینه های بالا و از خزانه ملی و بیت المال و در حقیقت از جیب مردم حرکتی غیرلازم، غیر منطقی و غیر قانونی است . 

خوب است طی  حاکمیت دولت یازدهم ضمن بررسی سوابق نشریات ذکرشده و منابع مالی آنها از ادامه روند رانت خواری برخی دستگاه ها جلوگیری شود. متاسفانه طی چند سال اخیر خبرهای پراکنده و متعددی از اینگونه هزینه کردن ها از حساب بیت المال منتشر شده است و شواهد زیادی از پرداخت هزینه ها خارج از مسولیت و حوزه اختیار برخی نهادها در این زمینه وجود داشته و دارد که برای دستگاه های مسول قابل پیگیری است . انصافا سازمان یا دستگاهی که توان رسیدگی به نیاز های قانونی کارمندان خود را ندارد چه لزومی در این هزینه کردن ها می بیند .خوب است دولت یازدهم ضمن جلوگیری از این رانت خواری ها  با وضع مقررات و مواضع حمایتی به پشتیبانی از روز نامه های مستقل و نشریات تخصصی بپردازد تا از این طریق بر پر باری ، نشاط و تحرک در حوزه رسانه بیافزاید .

[ پنج‌شنبه 27 تیر‌ماه سال 1392 ] [ 01:43 ب.ظ ] [ سعید فانیان ]

 کمتر ایرانی مسلمان حتی غیر مسلمان وجود دارد که با نواهای گوش نواز معنوی و روحبخش ربنای استاد شجریان و اذان مرحوم استاد رحیم مقدس زاده اردبیلی آشنا نباشد .

 آقای شجریان دعای ربنا را در اولین ماه های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی (تیرماه ۱۳۵۸ ) و در حال و هوای آنروز جامعه با صدای رسای خود و در آستانه چهل سالگی، در دستگاه سه گاه ارایه داد .دعای ربنا متشکل از چهار دعای قرآنی با عبارت آغازین ربنا و از سوره های آل عمران ،مومنون، کهف و بقره انتخاب شده است .

مرحوم رحیم موذن زاده اردبیلی نیز اذان تاریخی خود را در سال ۱۳۳۴ در استودیوی رادیو ایران ضبط کرد  اذان موذن زاده در گوشه روح الارواح آواز بیات زند یا بیات ترک از دستگاه های آواز ایرانی اجرا شد . رحیم موذن زاده در آن زمان در اوج جوانی بود و حدود ۳۱ سال سن داشت .

 اکثریت قاطع ایرانیان نسبت به دو اثر ماندگار معنوی حس مثبت و نوستالژیک عجیبی دارند .این حس آنقدر جدی و فراگیر است که با وجود ارایه آثار متعدد  اذان و مناجات دیگر  توسط افراد خوش لحن ،مسلط و با انگیزه هیچکدام نتوانسته اند در ردیف دو استاد یاد شده قرار گیرند . 

 در سال ۱۳۷۵ شمسی در مسولیت اداره رادیو فارسی صدای بهار در لندن (۷۶-۱۳۷۵ ) و طی هفت سال مدیریت شبکه جهای جام جم ( ۱۳۸۱-۱۳۸۸ ) شاهد استقبال کم نظیر و عشق ورزیدن ایرانیان خارج از کشور به اذان موذن زاده و ربنای شجریان بوده ام .در داخل کشور نیز با توجه به شناخت و اطلاع مدیران شبکه ها از این واقعیت شاهد رقابت آنها در پخش این دو اثر بوده ام . در سالهای ۱۳۸۶،۸۷ حتی معاون وقت سیما برای اینکه در شبکه های داخلی اذان های متنوع از موذنان مختلف پخش شود و همه شبکه ها تنها اذان مرحوم موذن زاده را پخش نکنند ، طبق برنامه ای روزی یک شبکه را مجاز به پخش این اذان ساخته بود گرچه هیچگاه رعایت نمی شد. ربنای شجریان نیز برای حدود سی سال جز، لاینفک پیش درآمد مراسم افطاری میلیون ها ایرانی در داخل و خارج از کشور بوده است  و توسط همه شبکه های صدا و سیما پخش می شد. حتی زمانی که هنوز صدا و تصویر ایران جهانی نشده بود ایرانیان خارج از کشور از طریق نوارهای صوتی و بعدا سی دی از این ادعیه و صدای کم نظیر استفاده میکردند.

امیدوارم همه ما قدر دان این آثار بانشاط معنوی باشیم و مدیریت صدا و سیما نیز بدور از جنجال ها و تسویه حساب ها همچون سه دهه  گذشته با در نظر گرفتن خواست جدی مردم در استفاده مناسب از این آثار دریغ نکند . 

 

[ یکشنبه 23 تیر‌ماه سال 1392 ] [ 01:22 ب.ظ ] [ سعید فانیان ]

1 2 3 >>

<

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 206187